Súťaže o záhradné domy, lotérie a prekvapenia v balíčkoch

Scam

Scam je podvodná činnosť alebo trik, ktorý je zameraný na získanie peňazí, osobných údajov alebo iných hodnôt od ľudí nečestným spôsobom.

Podvodné súťaže

Vyberte si jedno číslo, kliknite na boxík, vyplňte formulárik, pošlite komentárik... Povedomé? Nečudo. Bežná praktika ako zvýšiť povedomie o podvodnom profile na facebooku. Podvodné súťaže o neskutočné ceny. Prečo neskutočné? Pretože ich nikdy skutočne neuvidíte ani nedostanete. Také sú neskutočné. Vôbec totiž neexistujú. Za to existujú stvoky ľudí, čo sa nepoučia a na tento plytký podvod vždy naletia.

Falošný e-shop

Vďaka platformám akou je Shopify a podobné "clickshopy", si dnes dokáže vytvoriť jednoduchý e-shop aj úplný laik. O to horšie, že keď dáte pár stovák niekomu, kto vám vykliká takých obchodov 5 denne, prípadne si spravíte nástroj, ktorý dokáže takéto obchody chŕliť na  kvantá, máte nekonečné množstvo rôznych obchodov, čo ponúkajú to isté, prípadne vždy jeden a ten istý produkt na rôznych doménach. To je realita, ktorú žijeme dnes.

Deepfake

S príchodom umelej inteligencie sa stáva technológia imitácie populárnych osôb takmer dokonalá. Samozrejme, stále má svoje nedostatky, ktoré laik nemusí úplne odhaliť, ale snahy sú.

Najčastejšie podvody, ktoré sú touto technológiou prezentované, sú používané na presviedčanie ľudí, že je bezpečné investovanie do kryptomien. V našich lokalitách sme už videli ako rozdával rady Patrik "Rytmus" Vrbovský, Peter Pellegrini či Zuzana Čaputová. Realitou je, že to všetko boli podvody, ktoré boli vytvorené práve prostredníctvom pokročilých funkcií AI.

Nešpecifikovaný podvod

Bežné podvody, ktoré sa nijako nešpecifikujú ako špeciálne s vlastnou štruktúrou. Ide o podvody ako sú pyramídové podvody, MLM a podobné.

Romance scam

Vojaci na misiách, krásne ženy, čo by vás chceli spoznať, či lekári, čo niekde pomáhajú a teraz potrebujú pomoc. Tak to vždy začína. Podvody, ktoré sa snažia o to, aby ste sa "zamilovali" a nechali okradnúť.

Úverové podvody

Najčastejšie v čase sviatkov sú reklamy zahltené neskutočnými ponuka s neuveriteľne nízkymi úrokmi a tak podobne. Vo väčšine prípadov však žiadne peniaze nedostanete, skôr sa o ne pripravíte a to hneď dva krát.

Vírus, Maware, Trojan

Ponuky, kde si nevedomky návštevou stránok a interakciou s webom, môžete do počítaču či iného zariadenia, nainštalovať nechceného "nepriateľa", ktorý vás neskôr pripraví o prihlasovacie údaje na vaše sociálne siete, internetbanking a ďalšie údaje uložené v prehliadačoch.

Nedôveryhodná ponuka

Podvody s ponukami neskutočne vysokých zliav, black friday či produktov, ktoré vo svojom finále sú len preposielané objednávky z číny.

Dropshipping predajca

Moderná forma predaja tovaru bez nutnosti existencie skladu, či reálneho kontaktu predajcu s tovarom. Chcete vedieť ako je to možné?

Zber dát - Dataminning

Aj keď si to možno hneď neuvedomíte, tak na internete je množstvo služieb, kde vypĺňate svoje osobné údaje. Niekedy stačí e-mailová adresa a telefónne číslo, inde chcú toho oveľa viac. Najčastejšie však sú používané podvody, kedy sa útočníci snažia získať čo najviac informácií, najlepšie aj s údajmi o vašom bankovom účte, teda kreditných kariet a podobne. Ide o veľmi dôležitú vec, kedy treba skutočne zvážiť, aké údaje a komu ich poskytujete.

Falošné správy - Fake news

Obdobne ako je to v prípadoch podvodov s Deepfake videami, nie je to ani v tomto prípade o ničom inom. Len je iná forma, akou vás nútia pozerať sa na reklamu. Najčastejšie sú vytvárané falošné správy o tom, ako nejaká celebrita bola zadržaná, zosnula, alebo iná strašná udalosť, ktorú popisuje dôveryhodné Slovenské médium. Realitou je, že ide o napodobeniny známych magazínov, denníkov, týždenníkov či iných médií, aby vzbudili dôveru.