O našom projekte

Aj keď si to neuvedomujeme, okolo nás aj práve v tomto momente niekto prichádza o svoje úspory, pretože ho nikto nenaučil, ako sa má brániť voči podvodom na internete.
Keďže internet je plný podvodov, je fajn, ak sa niekto skutočne aj predstaví a dá tak najavo, že mu veci okolo nás nie sú ľahostajné. Aj preto mi dovoľte, aby som v tomto krátkom úvode opísal kto vlastne som a prečo som sa rozhodol vytvoriť tento projekt.
Z biografie, alebo...
Moje meno je František Čaník a všetkému okolo internetu sa venujem od doby, kedy sme sa pripájali cez dial-up a čakali večnosť na načítavanie obrázkov. To by sme mohli zhrnúť tak v skratke, že to sú už teda roky rokúce a moje skúsenosti sa teda dajú hodnotiť na dekády. Ak by ste chceli presnejší údaj, tak viac ako 2 dekády.
Prečo práve ja?
Niekto by si možno pomyslel, že som vďaka podvodníkom musel prísť o ťažké prachy, ale realitou je, že moja motivácia je úplne niekde inde. Dalo by sa povedať, že hlavným dôvodom je, že práve na podvodoch a stagnácii reálnych riešení, je nutná práve obrana v podobe prevencie. Tú sme my, žiaľ, nikdy nedostali a museli sme sa naučiť kriticky myslieť oveľa skôr, ako sa vôbec internet stal útočiskom jednoduchých zárobkov v podobe podvodov.
Long story short... Dúfajme.
Každý deň na sociálnych sieťach nahlásim desiatky inzerátov s falošnými ponukami úverov, produktov, predajov v marketplace a tak podobne. Vždy, žiaľ, s rovnakým výsledkom, že reklama nebola odstránená, pretože nijako neporušuje pravidlá. To, že je to podvod a teda jedno z kľúčových pravidiel, ale asi spoločnosť META má ťažko ... Vieme. Dôležitý je príjem z reklám a ten si samozrejme Meta nenechá krátiť tým, že by likvidovala inzerentov, čo platia. Aj keď často platia kartami, ktoré ukradli práve cez reklamu na Facebooku.
Plán útoku je pomerne jednoduchý. Osveta, osveta, osveta. Databáza podvodníkov, v ktorej si môžete listovať, čítať si o tom, ako tie podvody fungujú, aby ste sa vedeli dopredu ochrániť, ak niekto na vás skúša podobné postupy.
Databáza podvodov
Najčastejšie ide o podvody, ktoré sú inzerované na sociálnych sieťach, ale môžu byť kľudne aj formou SMSiek či emailov. Podvodníci majú v dnešnej dobe voľný priestor, kde hranice určuje len ľudská hlúposť alebo nevedomosť. Preto práve osveta a databáza podvodov, môže pomôcť k tomu, aby ste vedeli dopredu odhaliť, či ide o podvodníka, alebo je služba ponúkaná na internete korektná.
Nie sú to len podvody, ale aj dezinformácie
Tváriť sa, že podvod je len ak vás niekto obere o peniaze, by bolo veľmi nekorektné. Podvod je aj to, ak vás niekto klame a "opíja rožkom". Toto voláme HOAX. Takže aj databáza hoaxov by mala prispieť k tomu, aby sa vaše povedomie dostalo na novú úroveň.
Interaktivita a školenia
Aj keď je to asi ešte dlhodobý plán, rád by som neskôr vytvoril priestor na interaktívnejšie školenia, kde by ste mohli zistiť, ako na tom sú vaše vedomosti. Ako ale píšem, to je skôr dlhodobý plán.
Každá pomoc sa počíta, však? Nejde o financovanie projektu, teda, aspoň zatiaľ. Ale určite pomôže, ak skúsite niektorú z foriem pomoci.
Propagácia
Dajte vedieť svojim priateľom o našom projekte. Či už formou nejakého príspevku, zdieľania článku, či podvodu, na ktorý ste narazili. Najlepšie a najideálnejšie by bolo, ak by ste priamo pri podvodoch vedeli poslať link na našu stránku, ktorá popisuje ako daný podvod funguje. Takže ak napríklad narazíte na podvodný inzerát s ponukou úveru, tak nájdete v našej databáze, ako ten podvod funguje a nakopírujete do komentáru link na náš web.
Reportovanie podvodov
Samozrejme, že databáza nemôže vzniknúť ak neobsahuje dáta, však? Takže ak narazíte na niečo, čo sa vám vidí ako podvod, nebojte sa a pošlite nám tip na podvod. Jediné, čo potrebujete je, aby ste si spravili screenshot obrazovky, skopírovali link na danú reklamu, prípadne na akú stránku vás link presmeroval, popísali pár riadkov o tom, prečo si myslíte, že ide o podvod a je to. My následne preveríme všetky údaje, čo ste nám poslali, preveríme databázu, či už podobný podvod neexistuje a ak áno, tak ich medzi sebou prepojíme.
Finančná podpora projektu
Celý projekt je (zatiaľ) takpovediac "one man show", takže všetko čo tu aktuálne vidíte, je len a len z mojej hlavy, mojich finančných zdrojov a v neposlednej rade z môjho vlastného presvedčenia, že takýto projekt potrebujeme. Ak by ste sa však chceli podielať na spolufinancovaní projektu a jeho réžijných nákladov, určite vám v tom brániť nebudem.
Máte otázky? Skúste pozrieť tie najčastejšie
Vybral som pre vás tie najčastejšie otázky, ktoré sú spojené s podvodmi v online priestore.
Ako viem rozpoznať, kedy ide o podvod?
Aj vďaka sofistikovanejším nástrojom, ako je umelá inteligencia, sa podvody v online priestore stále viac zdokonaľujú a je ich už aj ťažšie rozpoznať. Najčastejšími znakmi v minulosti boli práve problémy s prekladmi, kedy nesedel pravopis, nakoľko v pôvodných verziách podvodov, sa nepoužívajú rody, ako je tomu v našej krajine, preto sa často stáva, že reklamu na internete propaguje žena, ale text je v mužskom rode. To je však len jeden z mnohých prvkov, ktoré si viete všimnúť, ale už aj ten pomaly ale isto zaniká.
Čo sú najčastejšie formy podvodov?
Najčastejšie podvody hrajú na užívateľov a ich pocity. Ak môžete mať niečo zadarmo, alebo za veľmi málo peňazí, najčastejšie za tým smrdí podvod, pretože, ako sa hovorí, nič nie je zadarmo. V online priestore to platí niekoľkonásobne. Ponuky na chatu zadarmo, pobyty zadarmo, letenky zadarmo a tak podobne. To všetko sú podvody, kde vo finále od vás budú chcieť malú platbu, či poplatok v pár eurách. Potom, samozrejme, aj informácie o vašej kreditnej či debetnej karte a tak ďalej.
Stal som sa obeťou podvodníkov, ako mám postupovať?
Hneď ako zistíte, že ste sa stali obeťou podvodníkov, nebojte sa. Stáva sa to bežne, preto by ste nemali zaváhať, alebo sa obávať nejakého posmechu. Dajte o vašej skúsenosti vedieť ľuďom a varujte ich pred podvodom. V prvej rade však kontaktujte policajné oddelenie podľa príslušného trvalého pobytu. Pripravte si informácie o tom, kde k podvodu došlo, ako k nemu došlo, kam a odkiaľ ste aké prostriedky posielali a prečo. Polícia s vami urobí záznam a začne šetrenie vo veci.
Najčastejšie druhy podvodov
Viete o tom, že podvody to nie sú len ukradnuté peniaze, alebo darčeky zadarmo? Podvodníci môžu profitovať aj z toho, že získajú čo najviac informácií o vašej osobe.
Úverové podvody
Získajte úver s nízkymi úrokmi na akúkoľvek dĺžku splácania bez ručiteľov a istoty, že vôbec nejaké peniaze kedy uvidíte.
To je najčastejšia schéma podvodu, ktorá zaplavuje internet s pravideľnosťou hodnou sviatkov. Vždy pred sviatkami, kedy ľudia potrebujú financovať darčeky pre svojich blízkych, príde aj dopyt po úverových produktoch, tak to využívajú aj podvodníci na to, aby zaplavili siete svojími ponukami, ktoré však nikdy neskončia inak ako podvodom. Sľubujú nízke úroky, dĺžku splácania ktorú bežne banky neponúkajú a tak podobne.
Phishing, alebo lovenie úžívateľských dát
Prišla vám už niekedy SMS od kuriéra, ale odkaz v správe smeroval na stránku, ktorá len vypadala ako stránka kuriérskej spoločnosti?
Ide určite o podvod, kedy podvodník chce získať informácie o vašich platobných kartách, aby ich mohol zneužiť a nakupovať na váš účet. Často skryté v emailoch, SMSkách či správach na whatsapp či inej platforme. Stále je to rovnaké. Predstieranie cudzej indentity na vylákanie informácií. Kľudne vám mohol poslať e-mail netflix, že vám vypršala platnosť a máte si aktualizovať platobné údaje. Neuvedomíte si to a prihlásite sa ku podvodníkovi, ktorý tak získa vaše prihlasovacie údaje do vášho účtu na netflixe a tie následne predá.
Získavanie osobných údajov pre ďalších podvodníkov
Jednoduchý formulár, kde len vyplníte pár údajov, veď to nemôže byť nijako nebezpečné, nie? Nič ma to nestojí a dostanem na oplátku nejakú informáciu.
To je zjednodušený príklad toho, čo môžete nájsť keď kliknete na reklamy, ktoré sa tvária ako anketa, kde sa pýtajú na váš vek, dátum narodenia, mesto trvalého bydliska, či iné údaje, ktoré sa veľmi ľahko predávajú na internete pre použitie v iných podvodoch, ktoré tak môžu byť neskôr ešte lepšie cielené práve na vás. Zrazu aj jednoduchá anketka, kde ste akože vyhrali poukážku do Lidlu znamená, že o mesiac neskôr máte telefonát, alebo správu od kuriéra, že vám nevedia doručiť balíček.
Keď vám niekto ukradne váš vlastný život
Došli vám domov zmluvy o ktorých nič neviete? Platíte za služby o ktorých nič neviete? Pravdepodobne si niekto urobil s vašimi osobnými údajmi nové zmluvy. Ide o jasný prípad krádeže identity.
Akonáhle podvodníci získajú čo najviac údajov, postačí im získať jeden či dva doklady, ktoré potvrdzujú vašu identitu a problém máte na stole. Už im nič nebráni v tom, aby na vaše meno, vaše osobné údaje a s vašimi dokladmi, robili a uzatvárali na internete akékoľvek úverové produkty, otvárali falošné účty a používali vašu identitu bez toho, aby ste vôbec o niečom vedeli. Často krát sa užívateľ o tomto druhu podvodu dozive až po tom, čo k nemu nabehne polícia, ktorá voči nemu vediet trestné stíhanie pre nejaký druh podvodu. Časté sú hlavne prípady kedy je identita ukradnutá na účel získania finančných obnosov v podobe úverových produktov od nebankových subjektov.
Súbory, ktoré si treba chrániť
Sťahovanie programov a aplikácií je veľmi jednoduché a často krát zabúdame na to, že dnes už Google nie je to, čo kedysi.
Získať a stiahnuť si súbor, ktorý sa tvári že je niečo, čo sme chceli, ale vo svojej podstate ide o podvodný súbor, je dnes jednoduhšie ako kedykoľvek, pretože reklamy na Google vo vyhľadávaní, často ponúkajú a otvárajú priestor podvodníkom, ktorí si radi z nakradnutých prostriedkov zaplatia za TOP miesta vo výsledkoch vyhľadávania. Tak sa stane, že si nainštalujete niečo, čo nechcete a vo výsledku sa môže stať, že vám takýto súbor zašifruje všetky vaše dáta na počítači a bude žiadať takzvané výkupné - teda ransom.
Citlivé súbory pre potešenie oka
Písali ste si dlho na zoznamke a zrazu chcel/a vaše intímnejšie fotografie? Ako moc dobre ho alebo ju poznáte? Ak nie moc dlho, pripravte sa na háčik.
Na zoznamkách je to úplne bežné, že sa dostanete do stavu, kedy si už myslíte, že to niekam bude smerovať, ale jediný smer, ktorý tento "vzťah" naberie je ten, že vás čaká nemilé prekvapenie v podobe vyhrážania sa, že vaše súkromné intímne fotografie budú zverejnené pokiaľ nezaplatíte. Žiaľ, tie súbory ste už odoslali a útočník ich má, takže sa tváriť, že sa ich zbavil alebo ich nedajbože zmaže, je naivné. Rovnako tak treba myslieť na to, že ak zaplatíte raz, bude útočník chcieť vždy viac a viac, pretože sa spolieha na fakt, že sa bojíte toho, že vaše fotografie budú publikované.
Keď sa zneužije umelá inteligencia
Nie všetko, čo má prívlastok "umelá inteligencia" slúži pre dobré účely. Podvody na našich najzraniteľnejších príbuzných sú stále častejšie a sofistikovanejšie práve vďaka umelej inteligecii.
Keď spojíme viacero druhov podvodov, kedy útočník zistil o vás čo najviac, nedaj Boh sa s vami spojil aj telefonicky a rozprával sa s vami niekoľko minút, môže sa stať, že sa čoskoro niekto môže stať obeťou takzvaného deepfake podvodu. Vďaka umelej inteligencii si podvodníci nahrali váš rozhovor, z neho následne vytvorili správu s prosbou o poslanie peňazí s vaším hlasom a takúto hlasovku poslali niekomu z vašich príbuzných. Podobných podvodov je v našich lokalitách zatiaľ málo, ale trend v zahraničí je značný. V našich zemepisných šírkach sme už však videli množstvo deepfake videí, kde známe osobnosti ponúkajú zaručené spôsoby ako zbohatnúť investovaním do kryptomien a tak podobne.